2-pack Audio Pro SW-5 aktiv subwoofer, svart i gruppen Nyheter hos BRL (SETSW5PKT2)
2-pack Audio Pro SW-5 aktiv subwoofer, svart
2-pack Audio Pro SW-5 aktiv subwoofer, svart
2-pack Audio Pro SW-5 aktiv subwoofer, svart

2-pack Audio Pro SW-5 aktiv subwoofer, svart

Två stilrena aktiva subwoofers med 8-tums baselement och 150 watts klass-D slutsteg.

Kampanj

Paketlösning

Paketlösningar

Beskrivning

Audio Pro SW-5 är en kompakt och stilfull subwoofer som ger djup och kraftfull bas med precision. Med ett långslagigt 8-tums element och ett 150 watts klass-D slutsteg levererar den en tight och kontrollerad bas som lyfter både musik och film. En elegant och pålitlig investering för dig som vill förhöja ljudbilden i vardagsrummet med en bas som verkligen känns.


Audio Pro SW-5 är en kompakt subwoofer som leverar mycket bas för pengarna, och ersätter storsäljaren Addon Sub. Den stiliga designen har Audio Pro valt att endast finjustera lite, istället har mycket energi lagts på att förbättra ljudet - bland annat genom att byta till ett mer välljudande slutsteg. Bas är en del av företagets DNA, där stativhögtalarna imponerat på oss över åren med en förvånansvärt djup bas. 

  • Långslagigt 8" element
  • Basen är nedåtriktad
  • Ett utmärkt komplement till Addon C10 eller A26
  • Automatisk av-/påslagning
  • Vacker minimalistisk design
  • Kompakt kabinett

En kompakt bas från legendariska Audio Pro
Den här baslådan tar vid där den omtyckta, storsäljande och kritikerrosade Addon Sub slängde in handduken. Audio Pro bygger i grund och botten på samma koncept, där man skapat en kompakt och stilfull subwoofer som spelar förbluffande bra för sin storlek. SW-5 är ett levande bevis på att över 40 års produktutveckling ger en produktkännedom få förunnade.
Med ett nedåtriktat, långslagigt 8" baselement och ett inbyggt 150 Watts klass-D förstärkeri får man en tight och kontrollerad spelstil. Audio Pro har också medvetet formgivit SW-5 till att vara diskret och passa in i de flesta hem. Med kontrollerna på baksidan får man en eleganta och stilfull design, som gör basen lättplacerad i rummet.
Testa och ställ den i ett hörn, för där brukar basen vanligtvis få bäst återkoppling i rummet. Man kan vinna upp till 6 dB genom detta, vilket i sin tur bidrar till att man belastar både steget och elementet mindre.

En bra bas är grunden till varje ljudsystem

Tillför man mer basregister till ett ljudsystem, så får man en ökad realism och rytmik till musiken och känslan av att hela ljudbilden blir större. Detsamma gäller om man har sitt system kopplat till en TV och tittar på film, där explosionerna får mera liv i djupbasen. Våra känslor svallar helt enkelt lite extra när basregistret plockar fram en extra fyllighet och kraft till musiken och filmljudet. 

Den svenska högtalarexperten
I Helsingborg byggs några av de mest välljudande trådlösa högtalarna på marknaden, och definitivt extremt utmärkande i sitt prissegment. Audio Pro började som ett litet företag redan 1978 och har sakta men säkert jobbat sig upp till att bli ett välrenommerat märke med stor försäljning. Boomen med trådlösa högtalare ledde till att omsättningen ökade till respektabla 300 miljoner kronor 2016, och plötsligt var det lilla företaget inte så litet längre. Mycket av framgången beror på ett dramatiskt skifte för ett par år sedan. Audio Pro valde kort och gott att sluta med vanliga analoga högtalare för att istället helt satsa på trådlösa modeller.

Faktum är att företagets över 40 år långa historia startade med ett mångårigt fokus på utveckling och produktion av just subwoofers. Dessa subbasar hade en nydanande konstruktion med den s.k. ACE-Bass teknologin - utvecklad av företagets grundare Stefan Pantzar, vilket resulterade i en ljudkvalitet som gjorde sig väl känt inom branschen på endast några få år. Audio Pros produkter B2.50 och B4.200, som lanserades under 1980-talet, omtalas fortfarande bland audiofiler.

Läs mer Dölj

2-pack Audio Pro SW-5 aktiv subwoofer, svart

Två stilrena aktiva subwoofers med 8-tums baselement och 150 watts klass-D slutsteg.

Kampanj

Paketlösning

5798 kr
Spara
Erbjudandet gäller t.o.m:
Exkl. moms

Rekommenderat försäljningspris: 5798 kr


Antal:

Lägg i kundvagnen
Lägg i kundvagnen
Lagerstatus
Leveranstid 1-4 arbetsdagar
Vi rekommenderar 
Proson Arctic subwooferkabel, 3 meter
Proson Arctic subwooferkabel, 3 meter
349 kr
Köp
Info
Sonic Design dämpkuddar 4-12 kg, 4-pack
Sonic Design dämpkuddar 4-12 kg, 4-pack
148 kr
Köp
Info
Artnr: SETSW5PKT2
Laddare ingår ej Laddare ingår ej
Laddare ingår! Laddare ingår!
  • (0) Recensioner
  • Betyg
    Nedan kan du betygsätta på en skala från 0-5. Om du vill kan du även skriva en kommentar till det betyg du har valt att ge artikeln.
    Ditt namn kommer att visas som avsändare.
    OBS. Tryck endast en gång (ditt omdöme sparas).

    Den här produkten har inga recensioner.

60 dagars öppet köp Snabba leveranser Fri Frakt över 2500kr* Fri Support Hämta i butik
  • Specifikationer
  • Storlek: 8 tum
    Färg: Svart
    Viktklass: 4-12 kg
  • Butikslager
    • Karlstad
    • Norrköping
    • Västerås
    • Örebro
    • Göteborg
    • Webblager
    • Jönköping
    • Trollhättan
    • Borlänge
    • Stockholm
  • Om varumärket
  • Audio Pro
    Kombinationen av enkelhet, förträfflig design och ett fantastiskt ljud har alltid varit Audio Pros framgångsrecept och med snart 40 års erfarenhet och aktiva högtalare som absoluta fokus är det en tillverkare att räkna med. Helt trådlöst tänk i kombination med läckert designarbete gör Audio Pro till ett populärt val!
  • Du har nyligen tittat på
  • 2-pack JBL Stage 220P aktiv 12 tum subwoofer, svart

    Ny!

    Paketlösning

    Passar min bil
    13998 kr
    Spara 1582 kr
  • Liknande produkter
  • Du kanske gillar
  • Manualer/Dokument
  • Rekommenderade tillbehör

Behöver du hjälp med montering?

I samtliga BRL-butiker erbjuds professionell montering av allra högsta klass.
Våra montörer har lång erfarenhet av standardmonteringar och speciallösningar i bil, husbil, lastbil och båt där resultaten och kraven alltid är högt satta. I samtliga av våra monteringshallar installerar vi också LED-belysning, som LED-ramp och extraljus.

Logga in

Vårt lägsta pris 1-30 dagar innan prissänkning:

OBS. Priset är det lägsta pris som tillämpats för produkten 1-30 dagar innan den aktuella prissänkningen genomfördes. Undantaget är om gradvisa sänkningar gjorts, då visas det lägsta priset 1-30 dagar innan den första prissänkningen.