Baslåda med två GAS MAX S2-12D1 högtalare och MAX PA1-5000.1DZ1 förstärkare.
Basar i en portad låda för ljudsystem, designad för hög prestanda.
Bas högtalare i svart med GAS-logotyp i mitten.
Subwoofer med svart och orange design, kraftfull basrespons.
Ett portat baspaket med två runda högtalarutrymmen.
2-pack GAS MAX S2-12D1 i portad låda med MAX PA1-5000.1DZ1, baspaket
En svart baslåda med grå filtklädsel, designad för ljudsystem.
Förstärkarpaket med två högpresterande subwoofers och en klass D-förstärkare.
Visar en ljudförstärkare med flera anslutningar för ljudsystem.
Högtalarsystem och förstärkarpaket i förpackning med tillbehör.
Baspaketet för dig som söker tung bas som slår hårt!
Beskrivning
GAS MAX S2-12D1 är för dig som vill ha det allra tyngsta och jagar de sista dB i ljudbygget! Denna tunga tolvtummare har en effekttålighet på 2500W med en tålig och riktigt snygg konstruktion. Allt detta ger dig ett baselement som får både ögon och öron att spetsas.
  • Grym och tålig design
  • Brutalt 12" baselement
  • 2500W RMS / 5000W MAX
  • 2x1 Ohm
  • 20-200 Hz
  • 3" talspole i ren koppar
  • Trippelstackade 108oz-magneter
  • Direktkoppling istället för tryckterminaler
Ersättaren till GPX är här
När bara det allra bästa duger
Gjord för att tåla hård bas
Korgen är tillverkad av kraftigt aluminium - det kommer behövas! Bakplattan har likt sitt syskon MAX S1 utökats för att talspolen ska kunna röra sig längre i magnetgapet och på så vis ge ett längre Xmax för längre slaglängd. Det minimerar också risken för att talspolen skadas vid extrema rörelser. Detta trippelstackade monster är inte att leka med! För att kunna leverera tillräckligt med (förlustfri) effekt, har GAS ersatt den klassiska tryckterminalen med 80 cm långa och 6mm² tjocka högtalarkablar istället.
Auto-Connect VE212PRB är en färdigbyggd 2x12" baslåda med mattsvart finish, särskilt framtagen för dig som vill tfå till ordentligt med bas i bilen. Lådan är extra förstärkt för att ge maximal stabilitet och optimera ljudtrycket. Lådan har två kammare med 58 liter vardera, avstämda i 45 Hz. Denna låda ger bra förutsättningar för att imponera på polarna eller skrämma livet på fotgängare!
  • Portad baslåda
  • 58 liter per kammare, perfekt för ett stort antal 12" element på marknaden
  • Förstärkt för extra stabilitet
  • Avstämning: 45 Hz
  • Mått: 918 x 400 x4 45/50 mm
  • Hålmått: 285 mm
  • Vikt: 34 kilo
Lådan är byggd med 19 mm MDF och slitsad port för minimalt blåsljud. Försänkta gavlar och en mellanvägg inuti lådan, dessutom med en extra dubbelbaffel för maximal stadga. Dubbla kammare på 58 liter vardera, med en avstämning på 45 Hz.
Mått
Portmått: 55 x 360 mm
Portlängd: 390mm
Yttermått: (Bredd, höjd, djup övre/nedre) 918 x 400 x 445/500 mm.
Hålmått för bas: 285 mm (med dubbelbaffel, försänkningsytterdiameter i baffel: 340mm)
Inbyggnadsdjup: 19 mm
MAX PA1-5000.1DZ1 är sett till både storlek och kraft bland det galnaste som GAS har utvecklat! Detta tack vare galet hög effektivitet som kan leverera vansinniga 5000W RMS i 1 Ohm. Det innebär rejält med kraft - rakt ut till ljudbygget! Perfekt för dig som eftersöker maximal effekt. Detta är även ett fullregisterslutsteg som dessutom ger dig möjligheten att driva på en större antal midbas/mellanregister och diskanter. Mångsidighet som heter duga!
  • 5000W RMS i 1 Ohm