4-pack Bass Habit E2380D1 & SE8000.1D2, brutalt baspaket
Sugen på att vara värst? Vansinnigt tungt 4x15" baspaket från Bass Habit med ett monoblock på hela 8000W.
Kampanj
Paketlösning
Beskrivning
Ett baspaket för dig som verkligen vill vara värst! 4st tunga 15" baselement från Bass Habit tillsammans med det största monoblocket i tillverkarens historia. Se bara till att du har platsen för en bra låda och strömförsörjning i nivå med ett kärnkraftverk och du har goda möjligheter att flytta vansinniga mängder med luft.
OBS! Vi skämtar inte, 8000W är mycket effekt och drar galna mängder ström. Det sätter höga krav på att du har en riktigt bra jordpunkt och att bilens strömbank är i bästa möjliga skick. Det är viktigt att säkerställa god hälsa på både generator och batteri. Vi rekommenderar även att du satsar på en rejäl batteribank med minst 5 stora extrabatterier!
  • 15" baselement
  • Riktigt tung bas!
  • 2000W RMS / 4000W MAX
  • 2x1 Ohm
  • 20 kilo bas
  • 310 Oz-magnet
Elite 2 - nästa steg i Elite-serien
  • 8000W RMS @ 2 Ohm
  • 5000W RMS @ 4 Ohm
  • Anslutningar för 2x50mm² strömkabel
  • Bass remote medföljer
Bass Habit har gjort det igen!
8000W i 2 Ohm är verkligen galet mycket effekt. Ett extremt kraftfullt kräver avancerad kylning. I slutsteget har Bass Habit implementeras något som kallas för Smart Thermal Management System (STMS) som håller koll på temperaturen och styrfläkten samt luftgenomströmningen i stegen. Ett avancerat 4-vägs skyddssystem finns också inne i slutsteget. Systemet håller koll på temperatur, DC offset, kortslutning av ström samt högtalarkablar. Clip-funktionen med LED-lampa i både inne steget och på bassremoten indikerar när det är distorsion i signalen. Om clip-lamporna blinkar ska nivån på bassremoten eller GAIN på steget vridas ner.
Kopplingsschema
Läs mer Dölj