Wiim Amp Ultra är en kraftfull nätverksförstärkare med smarta funktioner och hög ljudkvalitet, perfekt för dig som vill streama och styra enkelt. Tillsammans med Dynavoice Challenger M-105 EX v4, ett robust 2.0 stereopaket med stark bas och tydlig ljudbild, får du ett komplett ljudsystem för hemmet som spelar klart och kraftfullt.
WiiM Amp Ultra är en kraftfull nätverksförstärkare för dig som vill ha streaming, kontroll och förstklassigt ljud utan att bygga en maskinpark. Här kombineras ljudmotorn från Ultra-streamern med förstärkarteknik från Vibelink i ett enda slimmat chassi. Slutresultatet är en stereoförstärkare med brutal kapacitet och funktioner långt utöver prislappen.
- 2x100 Watt RMS i 8 ohm. 2x200 Watt i 4 ohm
- ESS Sabre ES9039Q2M DAC. Redo för Hi-Res Audio
- HDMI ARC för enkel koppling till TV
- Dubbelriktad Bluetooth 5.3 med aptX-stöd
- Röststyrning via Google Assistant och Alexa
- Pekskärm i glas, 3.5"
- Subwooferutgång med variabel delning
- RoomFit kalibrering för akustisk anpassning
- Stöd för Tidal, Spotify, Qobuz, Chromecast med flera
- Kan styras via app eller fjärrkontroll
Dynavoice Challenger M-105 EX v4 är en bastantare upplaga av M-65 EX, vars basåtergivning går på steroider tack vare de dubbla 10" elementen. Diskant och de båda mellanregister-elementen spelar i en D´Appolito-konfiguration, som ger en mer exakt ljudbild. Känsligheten ligger på hela 94 dB.
- Reslig 3-vägs konstruktion med hela fyra bakåtriktade basportar
- Hög känslighet på 94 dB
- Dynavoice X-Change ger dig möjligheten att justera mellanregistret efter eget tycke
- Guldpläterad Bi-wiring/Bi-amping terminal