4-pack GAS MAX S1-12D1 med Bass Habit SE8000.1D2, baspaket
Baspaket modell värre! Fyra grova 12tums basar från GAS med ett 8000W monoblock.
Kampanj
Paketlösning
Beskrivning
Med fyra imponerande 12tums basar och 8000W i förstärkareffekt har du goda möjilgheter att blåsa öronen på folk. Se bara till att du har platsen för en bra låda och strömförsörjning i nivå med ett kärnkraftverk!
OBS! Vi skämtar inte, 8000W är mycket effekt och drar galna mängder ström. Det sätter höga krav på att du har en riktigt bra jordpunkt och att bilens strömbank är i bästa möjliga skick. Det är viktigt att säkerställa god hälsa på både generator och batteri. Vi rekommenderar även att du satsar på en rejäl batteribank med minst 5 stora extrabatterier!
GAS MAX S1-12D1 är en robust 12" med rejäl pondus och kraft - ett baselement för dig som älskar bas! I rätt låda kommer detta stiliga monster imponera, med ett ljudtryck som garanterat höjer ögonbrynen på förbipasserande. Ett baselement som för dig som vill ha en kaxig 12" och vägrar kompromissa när det kommer till prestanda.
  • Grym design
  • Monstruöst 12" baselement
  • 1600W RMS / 3200W MAX
  • 2x1 Ohm
  • 20-200 Hz
  • 3" talspole i ren koppar
  • Dubbelstackade 100oz-magneter
  • Ordentliga tryckterminaler
Ersättaren till GPP är här
  • 8000W RMS @ 2 Ohm
  • 5000W RMS @ 4 Ohm
  • Anslutningar för 2x50mm² strömkabel
  • Bass remote medföljer
Bass Habit har gjort det igen!
8000W i 2 Ohm är verkligen galet mycket effekt. Ett extremt kraftfullt kräver avancerad kylning. I slutsteget har Bass Habit implementeras något som kallas för Smart Thermal Management System (STMS) som håller koll på temperaturen och styrfläkten samt luftgenomströmningen i stegen. Ett avancerat 4-vägs skyddssystem finns också inne i slutsteget. Systemet håller koll på temperatur, DC offset, kortslutning av ström samt högtalarkablar. Clip-funktionen med LED-lampa i både inne steget och på bassremoten indikerar när det är distorsion i signalen. Om clip-lamporna blinkar ska nivån på bassremoten eller GAIN på steget vridas ner.
Kopplingsschema
Läs mer Dölj