DS18 8PRO400MR-4, 8 tums midbas, styck
Två 8 tums midbasar från DS18 med svart gummiram och kraftig membran.
8tums midbas från amerikanska DS18 med en extremt hög effektivitet på hela 104 dB!
Kampanj
Paketlösningar
4-pack DS18 8PRO400MR-4, 8 tums midbas
Passar min bil
Beskrivning
DS18 8PRO400MR-4 är 8tums mellanregistret/midbasen för dig som absolut inte skäms. En helt galet hög känslighet på 104 dB 1W/1m säkerställer att denna verkligen hörs, likt DS18:s slogan - we like it LOUD.
  • 8 tum midbas/mellanregister
  • 4 Ohm impedans
  • 200W RMS / 400W MAX
  • 104 dB känslighet
  • 1.5" talspole
  • Extremt effektiv
  • Säljs styckvis!
DS18 8PRO400MR-4
Var överlägset värst med DS18:s 8PRO400MR-4! Med en diameter på 8 tum och 4 ohm impedans ger 8PRO400MR-4 en enastående prestanda och klarhet. RMS-effekttåligheten på 200W och MAX-effekttåligheten på 400W garanterar en kraftfull ljudåtergivning. Det som särskiljer denna midbas från mängden är dess extremt höga känslighet på 104 dB, vilket gör att den utan att ansträngas fyller varje parkering och skrymsle med ett rikt, engagerande ljud.
En ytterligare detalj är dess kortslutningsringar i koppar, vilket spelar en avgörande roll i att väsentligt minska distorsionen. Det säkerställer en linjär konrörelse och ett rent ljud i enorma mängder utan att bli ansträngande för öronen. Formen på konen förbättrar spridningen samtidigt som den behåller en optimal prestanda. Som grädde på moset finns dessutom push-terminaler för en enkel installation. Tillsammans med en 1.5" talspole, kraftfull ferritmagnet och väl tilltagen kylning är detta en högtalare som definitivt inte skäms för sig. Upplev excellens med DS18:s 8PRO400MR-4!
Den amerikanska ljudupplevelsen
Specifikationer
Storlek: 8" / 203 mm
Impedans: 4 Ohm
Effekttålighet (RMS): 200W
Effekttålighet (MAX): 400W
Känslighet: 104 dB 1W/1m
Frekvensomfång: 100Hz - 12.5kHz
Rekommenderad delning (HPF): 160Hz
Talspole: 1.5" / 38 mm
Magnet: 40oz
Ytterdiameter: 208 mm
Monteringsdjup: 88.5 mm
Monteringshål: 187 mm
Parametrar
Vas: 37.3 L
Fs: 70 Hz
Qms: 4.31
Qes: 0.34
Qts: 0.32
Mms: 12.72 g
Cms: 0.43 mm/N
BL: 7.44
Le: 0.03 mH
Sd: 246.06 cm²
Re: 3.5 Ohm
Läs mer Dölj
Kampanj
Spara
Lagerstatus
Leveranstid 1-4 arbetsdagar
Vi rekommenderar 
Auto-Connect 2 m² dämpmatta på rulle, 2 mm
Köp
Info
Auto-Connect dämpning av bildörr, startkit
Köp
Info
Artnr: 8038PRO400MR4
Laddare ingår ej Laddare ingår ej
Laddare ingår! Laddare ingår!
  • (4) Recensioner
  • Betyg
    Ditt namn kommer att visas som avsändare.
    OBS. Tryck endast en gång (ditt omdöme sparas).
    alvar 2025-02-18
    spelar väldigt högt, en del ojämnhet i responsen. spelar på otroligt bra i hornlåda.
    Elis Rombo 2025-02-10
60 dagars öppet köp Snabba leveranser Fri Frakt över 2500kr* Fri Support Hämta i butik
  • Specifikationer
    • Högtalartyp: SPL
      Tillverkare: DS18
      Storlek: 8 tum
      Effekt (MAX): 400 W
      Effekt (RMS): 200 W
      Impedans: 4 Ohm
      Monteringsdjup: 88.5 mm
      Monteringshål: 187 mm
      Typ: Styck
    • Butikslager
      • Karlstad
      • Norrköping
      • Västerås
      • Örebro
      • Göteborg
      • Webblager
      • Jönköping
      • Trollhättan
      • Borlänge
      • Stockholm
    • Om varumärket
    • DS18
    • Du har nyligen tittat på
    • GAS 2-pack AFS-säkring, 40A