DS18 HOOLIGAN-X15.2DHE, orimligt tung 15 tums bas
En kraftfull 15-tums bas med robust design och hög ljudkvalitet.
Beskrivning
  • Helt orimligt tungt 15tums baselement
  • 4000W RMS / 6000W MAX
  • 4tums talspole
  • 2x2 Ohm impedans
  • 50 mm Xmax (1-way!)
  • 40 kg kärnvapen till billjud
  • Riktigt snygg design
  • Säljs styckvis!
DS18 HOOL-X15.2DHE
Upplev en helt ny nivå av basprestanda och kraft med DS18:s HOOL-X15.2DHE! 15tums-basen i Hooligan-serien är en extremt långslagig pjäs som varit det främsta valet för såväl entusiaster som tävlande sedan länge, och som verkligen satt sin plats på marknaden som en kraft att räkna med. Hooligan är byggd för kraft och hållbarhet. Den långslagiga magneten, stora spindeln och tjocka upphängningen hjälper till att sänka basens Fs-värde, vilket i sin tur ger extremt bra prestanda på framförallt låga frekvenser. Fs-värdet ligger på extremt låga 26 Hz och garanterar imponerande djupbas hela vägen ner till 20Hz och under, förutsatt att lådan är räknad och byggd därefter.
Den kraftiga 4tum stora talspolen i svart aluminium hanterar hela 4000W RMS och 6000W MAX, så ge den gott om effekt och den kommer definitivt inte lämna dig besviken. Inte nog med det, Hooligan är dessutom mångsidig och passar i flera olika lådtyper. Vare sig du föredrar 4:e ordningens eller 6:e ordningens bandpasslådor, portade lådor eller stora slutna lådor kommer denna bas trivas bra i din anläggning.
Denna version av Hooligan har en diameter på 15 tum och impedans på 2x2 Ohm. Känsligheten ligger på 88.2 dB vilket i samband med ett brett frekvensomfång på 16-500Hz ser till att varje slag spelas med imponerande djup och precision. DS18 HOOLIGAN-X15.2DHE är det ultimata valet för entusiasten som söker extrem bas och gigantisk effekttålighet. Oöverträffad prestanda, banbrytande design och mångsidighet gör den till det perfekta alternativet för alla ljudsystem som siktar på att skaka marken rejält.
Den amerikanska ljudupplevelsen
Specifikationer
Storlek: 15" / 380 mm
Effekttålighet: 4000W RMS / 6000W MAX
Känslighet: 88.2 dB 1W/1m
Impedans: 2x2 Ohm
Frekvensomfång: 16-500Hz
Rekommenderad delning: 80Hz LPF
Talspole: 4" / 99.8 mm svart aluminium
Magnet: 500oz
Yttermått: 395 mm
Monteringsdjup: 284 mm
Monteringshål: 358 mm
Magnetdiameter: 253 mm
Vikt: 40 kg
Parametrar
Vas: 61.93L
Xmax: 50 mm (1-way)
Fs: 26 Hz
Qms: 4.98
Qes: 0.513
Qts: 0.402
Mms: 478.64 g
Cms: 0.025 mm/N
BL: 15.83
Le: 2.517 mH
Sd: 754.77 cm²
Re: 3.8 Ohm
Läs mer Dölj
Lagerstatus
Leveranstid 1-4 arbetsdagar
Artnr: 803HOOLX152DHE
    • Tillverkare: DS18
      Storlek: 15 tum
      Känslighet: 88.2 dB
      Effekt (MAX): 6000 W
      Effekt (RMS): 4000 W
      Impedans: 2x2 Ohm
      Monteringsdjup: 284 mm
      Monteringshål: 358 mm