DS18 Pancadão PRO-3KP12.2, extrem 12 tums midbas, styck
En 12 tums medelbas högtalare från DS18, modell Pancadão PRO-3KP12.2.
Helt orimlig 12tums bas/midbas från amerikanska DS18 som tål extrema 3000W RMS!
Kampanj
Beskrivning
DS18 Pancadão PRO-3KP12.2 är en helt orimlig 12tums bas/midbas från amerikanska DS18 som tål extrema 3000W RMS. Namnet Pancadão kommer från Brasilien och betyder i princip "stenhård bas", och denna midbas levererar exakt det. Med en extremt starkt motor passar den allra bäst i portade lådor och horn och kommer då leverera ett helt galet ljud - se bara till att du har bas, mellanregister och diskant som orkar hänga med!
  • Extrem 12 tum midbas/mellanregister
  • 2 Ohm impedans
  • 3000W RMS / 4500W MAX
  • 94.3 dB känslighet
  • 4" talspole
  • Trivs bäst i portade lådor och horn
  • Säljs styckvis!
DS18 Pancadão PRO-3KP12.2
Förbered dig på att bli imponerad av denna extrema 12tums midbas - det utmärkta valet för den som söker det värsta av det värsta. Denna midbas är inte för den försiktiga, med ett namn som i princip betyder "stenhård bas" på brasiliansk portugisiska, levererar denna midbas exakt det. En gigantisk ferritmagnet står som hjärtat i hela högtalaren som i sin tur sitter monterad i en gjuten förstärkt aluminiumkorg. PRO-3KP12.2 är byggd för att hantera galna mängder effekt och ge ifrån sig ett högljutt ljud som aldrig tidigare skådats. Effekttåligheten på 3000W RMS och 4500W MAX gör den till en av de mest kraftfulla midbasarna på marknaden.
Men det är inte allt - detta är verkligen en "do-it-all"-midbas som spelar allt med ett frekvensomfång från en hårt slagande midbas hela vägen upp i diskantregistret, allt med en otrolig ljudnivå. Med en känslighet på 94.3 dB och ett frekvensomfång på 60Hz-9kHz sätter denna Pancadão-midbas en ny standard för billjud. Fs-värdet ligger på 62Hz med ett Qts-värde på 0.262, som i sin tur innebär att denna midbas trivs bäst i portade lådor och horn. Om du letar efter en midbas som kommer skilja ljudbygget från resten behöver du inte leta längre!
Den amerikanska ljudupplevelsen
Specifikationer
Storlek: 12" / 304 mm
Impedans: 2 Ohm
Effekttålighet (RMS): 3000W
Effekttålighet (MAX): 4500W
Känslighet: 94.3 dB 1W/1m
Frekvensomfång: 60Hz - 9kHz
Rekommenderad delning (HPF): 70Hz
Talspole: 4" / 101.6 mm
Magnet: 250oz
Ytterdiameter: 314 mm
Monteringsdjup: 183 mm
Monteringshål: 284 mm
Parametrar
Vas: 28.7L
Fs: 62Hz
Qms: 9.829
Qes: 0.269
Qts: 0.262
Mms: 141.3 g
Cms: 0.07 mm/N
BL: 17.82
Le: 0.731 mH
Sd: 510.71 cm²
Re: 1.9 Ohm
Läs mer Dölj
Lagerstatus
Leveranstid 1-4 arbetsdagar
Vi rekommenderar 
Auto-Connect 2 m² dämpmatta på rulle, 2 mm
Köp
Info
Auto-Connect dämpning av bildörr, startkit
Köp
Info
Artnr: 803PRO3KP122
  • Specifikationer
    • Högtalartyp: SPL
      Tillverkare: DS18
      Storlek: 12 tum
      Effekt (MAX): 4500 W
      Effekt (RMS): 3000 W
      Impedans: 2 Ohm
      Monteringsdjup: 183 mm
      Monteringshål: 284 mm