Morel MPS 1.550, monoblock i gruppen Billjud / Slutsteg / Mono hos BRL (555MPS1550)
Morel MPS 1.550, monoblock
Morel MPS 1.550, monoblock
Morel MPS 1.550, monoblock
Morel MPS 1.550, monoblock

Morel MPS 1.550, monoblock

Välbyggt och effektivt monoblock från innovativa Morel!

Kampanj

Lagerrensning

Beskrivning

Morel MPS 1.550 är ett effektivt Klass-D monoblock med en gedigen konstruktion och balanserade ingångar, som bidrar till grym prestanda och en ren signal. Den väl tilltagna utformningen och dess kompontenter uppenbarar sig i tyngden av MPS 1.550. Detta är ett utmärkt val för dig som vill få en effektiv och stabil leverans av effekt till din baslåda utan krångel. För att ställa in och finjustera stegets inställningar, finns vred för variabla delningsfilter, bass boost och andra inställningar gömda på slutsteget topp, under en panel som smidigt plockas bort eller skruvas fast. Ett enkelt sätt att även slippa risk för att inställningarna ändras av klåfingriga vänner.

  • 1x350W RMS @ 4 ohm
  • 1x550W RMS @ 2 ohm



Smidiga funktioner & egenskaper
Morel MPS 1.550 erbjuder användarvänliga och smarta funktioner såsom tre olika val för påslag av slutsteget. Du kan välja mellan DC Offset, signal och remote. Det betyder att du antingen kan starta steget med hjälp av DC-strömmen om signalen från en omvandlare för svag för att starta steget, eller om du vill starta slutsteget när signal från huvudenheten/källan når det. Det sista alternativet är också det vanligaste; en klassisk start via remote/tändningsström.

Genom tillbehöret MPS-R1 Bass Remote kan du få bättre kontroll över nivåerna. Detta tillåter dig att justera utsignalen från slutsteg till baslåda, direkt från förarsätet. 


100 dB S/N ratio
THD+N 0.15%
RMS POWER @ 14V
Läs mer Dölj

Morel MPS 1.550, monoblock

Välbyggt och effektivt monoblock från innovativa Morel!

Kampanj

Lagerrensning

3998 kr
Spara
Erbjudandet gäller t.o.m:
Exkl. moms
 
Lägg i kundvagnen
Lagerstatus
Artnr: 555MPS1550
  • (0) Recensioner
  • Betyg
    Nedan kan du betygsätta på en skala från 0-5. Om du vill kan du även skriva en kommentar till det betyg du har valt att ge artikeln.
    Ditt namn kommer att visas som avsändare.
    OBS. Tryck endast en gång (ditt omdöme sparas).

    Den här produkten har inga recensioner.

60 dagars öppet köp Snabba leveranser Fri Frakt över 2500kr* Fri Support Hämta i butik
  • Specifikationer
    • Tillverkare: Morel
      Modell: MPS
      Typ: Klass-D
      Effekt (RMS): 1x350W @ 4 ohm W, 1x550W @ 2 ohm W
      Frekvensomfång: 10 Hz - 220 Hz
      Inbyggda delningsfilter: Lågpass 40 Hz - 220 Hz @ 12 dB/Oktav, Subsonic Off/25 Hz/35 Hz
      Dimensioner (BxHxD): 215 x 51 x 170 mm
      Enhet: Styck
    • Butikslager
      • Karlstad
      • Borlänge
      • Trollhättan
      • Jönköping
      • Webblager
      • Göteborg
      • Oskarshamn
      • Örebro
      • Västerås
      • Norrköping
      • Stockholm
    • Om varumärket
    • Morel
    • Du har nyligen tittat på
    • Liknande produkter
    • Alpine R2-A150M, monoblock
      Passar min bil
      6495 kr
      Alpine R2-A75M, monoblock
      Passar min bil
      4995 kr
      Alpine X-A90M
      Passar min bil
      6295 kr
    • Du kanske gillar
    • Manualer/Dokument
    • Rekommenderade tillbehör
    Logga in

    Vårt lägsta pris 1-30 dagar innan prissänkning:

    OBS. Priset är det lägsta pris som tillämpats för produkten 1-30 dagar innan den aktuella prissänkningen genomfördes. Undantaget är om gradvisa sänkningar gjorts, då visas det lägsta priset 1-30 dagar innan den första prissänkningen.