Två-kanaligt slutsteg för mer krävande byggen!
Bass Habit SPL ELITE 850.2DF är ett slutsteg för dig som inte vill kompromissa när det gäller effekt. Med upp till 850W RMS per kanal i 1 Ohm driver det utan problem tunga midbasar, kompletta framsystem eller en uppsättning baselement. I bryggat läge levererar det hela 1700W RMS i 2 Ohm – gott om kraft även för mer krävande konfigurationer Formatet är kompakt och lättplacerat, och det röda chassit i Bass Habits sticker ut!
- Strömstarkt 2-kanaligt slutsteg
- Klass-D
- 2x850W RMS @ 1 Ohm
- Variabla delningsfilter
- Stabil drift i 1 Ohm per kanal
- Anslutningar för 20mm²-strömkabel
- Bass remote med clip-lampa medföljer
Kontroll i hela registret
SPL ELITE 850.2DF har fullt justerbara högpass- och lågpassfilter, vilket ger dig kontroll över vilka frekvenser du vill att dina element ska hantera. Med HPF från 15 Hz till 3 kHz och LPF från 50 Hz till 20 kHz är steget flexibelt nog för både bas och diskant, och allt däremellan. Det gör att du kan fintrimma ljudbilden exakt efter prylarna i bilen.
Ett steg, många lösningar
Det här är ett slutsteg som fungerar allra bäst i ett SPL-ljudbygge, men vill du driva en baslåda? Inga bekymmer. Möjligheten att bryggkoppla slutsteget låter dig ge rejäl skjuts till midbasar, drivers och mer. Den medföljande bass remoten med clip-lampa låter dig finjustera från förarsätet. Oavsett om det här är ett av flera slutsteg i bygget, eller navet i ett kapabelt bygge - så gör det jobbet. Minst sagt!
Kompakt format, tung kapacitet
SPL ELITE 850.2DF bygger på en effektiv klass D-design, utvecklad för att pressa ut så mycket effekt som möjligt, utan att tumma på varken stabilitet eller format. Det röda chassit är mer än bara snyggt – det speglar Bass Habits SPL Elite-serie i stort: kompromisslöst, kaxigt och ambitiöst. Det här är ett litet monster som inte bör underskattas, varken till storlek eller prestanda. Precis som resten av serien spelar det betydligt tyngre än det ser ut.
Specifikationer
2x500W RMS @ 4 Ohm
2x610W RMS @ 2 Ohm
2x850W RMS @ 1 Ohm
1x1220W RMS bryggkopplat @ 4 Ohm
1x1700W RMS bryggkopplat @ 2 Ohm
Justerbart högpassfilter: 15 Hz – 3 kHz
Justerbart lågpassfilter: 50 Hz – 20 kHz
1 Ohm-stabil per kanal
Bass remote med clip-LED ingår