Uppgradera ljudet i BMW

Här på BRL tycker vi inte att du ska behöva ge efter när det kommer till ljudet. En bra bil ska också låta bra!
Oavsett om du kör E90, F30 eller en nyare G-serie känns grundkaraktären ofta igen. Undersätesbasar som finns där, men kanske inte gör särskilt mycket. Små högtalare i dörrarna som gör sitt jobb, men sällan mer.
För att inte tala om bilens slutsteg, som som sätter gränsen långt innan det är dags att börja höja volymen.
Ljudsystemen i BMW
Redan från “nya” E-serien i början av 2000-talet satte BMW en mall som hängt med länge:
- Baselement under förar- och passagerarstolar
- 4-tumshögtalare i dörrarna
- Diskanter finns bara i högre ljudpaket
- I större system även centerhögtalare och fler bakkanaler
- Lägre ljudpaket driver allt på stereon, större ljudpaket har dedikerade slutsteg
Standardljudsystemen saknar ofta diskanter i fram. Det är inte för att BMW glömde dem, utan för att systemet är byggt för att fungera utan. Resultatet blir dock ofta ett ljud som saknar luft och tydlighet. Jag vet inte om du tänkt på det, men det känns som att ljudet hamnar runt knäna.
Därför är eftermontering av diskanter, med rätt lister, en av de mest tacksamma uppgraderingarna du kan göra i äldre BMW. Det är inte särskilt svårt att byta exempelvis undersätesbasarna eller dörrarna i högtalarna. Det finns gott om plug & play-prylar i vårt sortiment att kolla in!
Från E-serien, genom F-serien och in i tidig G-serie beter sig systemen i stort sett likadant. Det är först senare, med RAM-modul, hybrid- och elbilar, som BMW börjar ta ut svängarna ordentligt.
Vanliga BMW-system och hur de uppgraderas
Bas / Standard (E- och F-serie samt tidig G-serie)
Det här är det vanligaste systemet och också det mest tacksamma att uppgradera.
Originalstereon skickar fyra kanaler högnivå. Framkanalerna matar både dörrhögtalarna och undersätesbasarna. Delningen är enkel och passiv. Har du en E-serie där stereon går att byta är det värt att överväga, du får fler ljudinställningar och mycket större frihet om du vill bygga vidare på ljudet senare.
Tre uppgraderingar står ut som särskilt effektiva:
- Mer och bättre bas
Byt undersätesbasarna mot bättre element och driv dem med ett dedikerat slutsteg. Dämpa originalbaslådorna med alubutyl när du ändå är där. Resultatet blir stramare, djupare bas med betydligt bättre kontroll. - Finare högtalare
Byt högtalarna, framförallt 4 tums högtalarna i fram, mot ett kitsystem. Eftermontera diskantlister om din bil inte har några i fram från fabrik. Höjer ljudbilden och värmer till karaktären på ljudet! - Helhetsuppgradering
Låt ett dedikerat DSP-slutsteg ta över jobbet med att driva högtalarna. Redan här händer det något på riktigt. I de flesta fall räcker detta mer än väl för att bilen ska kännas musikalisk och roligare
BMW med HiFi (E- och F-serie samt tidig G-serie)
I de lite nyare BMW-modellerna är det lite mer sofistikerat, men också mer begränsande.
Stereon skickar balanserad lågnivåsignal till ett dedikerat slutsteg. Där sker aktiv delning mellan undersätesbasar och övriga högtalare. Basarna får egna kanaler och mer effekt, vilket är bra. Men signalen är redan delad.
Vill man uppgradera här rekommenderar vi:
- Bättre högtalare fram
HiFi-systemet har tillräckligt med effekt för att direkt dra nytta av högtalare av högre kvalitet. Ett byte av framsystemet ger tydligare röster, bättre separation och ett mer avslappnat ljud, även med originalslutsteget kvar. Det är den uppgradering som märks mest i vardagslyssning! - Mer och bättre bas
Byt undersätesbasarna mot bättre element och driv dem med ett dedikerat slutsteg. Här får basen både mer djup och betydligt bättre definition än originalsystemet klarar av. Tillsammans med bättre högtalare fram känns ljudet plötsligt komplett.
Vill man ta nästa steg finns möjligheten att senare ersätta originalslutsteget med ett DSP-slutsteg för full kontroll över hela systemet!
BMW med Harman Kardon
BMW-modeller med Harman Kardon har bättre spridning, fler högtalare och mer effekt. Men även här finns kompromisser som gör att ljudet inte känns perfekt. En viktig sak att tänka på här är att undersätesbasarna drivs med mycket stark högnivåsignal på uppemot 30V, vilket ställer krav på rätt elektronik vid uppgradering!
Det betyder att:
- Alla slutsteg eller omvandlare klarar inte detta
- Väljer man fel lösning blir det sämre, inte bättre
I H/K-system vinner man ofta mest på att:
- Byta högtalarna
- Låta basarna drivas separat
Att byta hela slutsteget är möjligt, men betydligt mer komplext. Om du vill ha hjälp med att uppgradera ljudet i BMW-modeller med Harman Kardon, hör av dig till support@brl.se eller kom förbi närmaste BRL-butik så kan vi diskutera ett ljud som passar dig och din musiksmak!
Impedans i BMW
BMW följer ett tydligt mönster:
- Undersätesbasar:
- 4 Ohm i Bas/Standard
- 2 Ohm i HiFi
- 8 Ohm i Harman Kardon och Bowers & Wilkins
- Mellanregister och diskanter:
- Alltid 4 Ohm
Det här är viktigt. Byt till motsvarande impedans, eller se till att slutsteget klarar lasten. Det är grunden för ett system som fungerar långsiktigt och låter som det ska.
Ignorerar man detta riskerar man elektronik som inte mår bra i längden eller problem med slutsteg som klipper och går in i protect, och i värsta fall går sönder.
BMW med RAM-modul
Efter mitten av 2019 börjar BMW bygga bilar med RAM-modul. RAM står för "Receiver Audio Module" och är en central del av hela bilens underhållningssystem.
Den stora skillnaden är enkel men avgörande:
- RAM-modulen är alltid aktiv
- I Base och HiFi driver den högtalarna direkt
- I större ljudpaket skickar den signalen vidare till ett dedikerat slutsteg
All signal är nu aktivt delad redan från början. Det går inte att byta ut RAM-modulen, så man måste jobba runt den. Det betyder inte att ljuduppgradering är omöjligt. Men det betyder att man måste tänka mer på hur allt hänger ihop, och mindre på att bara byta delar.
Ljuduppgraderingar i BMW med RAM
Basuppgradering
Här är det glädjande nog ganska rakt på. Samma princip som före RAM gäller:
- Byt undersätesbasarna
- Driv dem med ett dedikerat slutsteg
- Dämpa originalbaslådorna
Detta fungerar mycket bra i Base och HiFi även efter RAM. I Harman Kardon och Bowers & Wilkins gäller samma varning som tidigare. Högnivåsignalen är stark och kräver rätt elektronik.
Räcker det verkligen med bas och framsystem?
I de allra flesta fall! För Base och Standard-ljudsystem:
- Basuppgradering
- Ett bra kitsystem fram
Dessa två kan göra enorm skillnad. Tillräckligt för att musiken ska kännas levande, engagerande och avslappnande att lyssna på.
Vill man ta det hela vägen finns det lösningar. Men man ska inte underskatta hur långt man faktiskt kommer med en bra grund att stå på!
Helhetsuppgradering
Här blir det mer komplext. Man kan:
- Koppla in DSP-slutsteg efter RAM-modulen och låta dem driva högtalarna
- Bygga mer customlösningar anpassade efter exakt hur man vill att bilen ska låta
Detta är fullt möjligt, men kräver mer planering och rätt produkter. Vi har gjort just detta i en BMW G61 530e, där hela lösningen är anpassad runt bilens befintliga elektronik. Hela bygget finns dokumenterat på YouTube, och är väl värt att titta på för den som vill gå hela vägen:
Slutsats
BMW bygger bilar för att köras. Ljudsystemen är ofta byggda för att fungera och göra jobbet. Men det är väldigt få som är nöjda. Det är där vi kommer in i bilden!
Förstår man skillnaden mellan före och efter RAM-modul, respekterar impedanserna och börjar i rätt ände, går det ganska enkelt att få ett ljud som matchar resten av bilen.
Inte överdrivet. Inte krångligt. Bara rätt. Och det är oftast mer än nog. Men har du frågor, hör av dig! Vi håller koll på kommentarsfältet i blogginlägget, och du är mer än välkommen in till en BRL-butik för rådgivning på plats. Våra experter kan även hjälpa dig! Skicka ett mejl med mer information till support@brl.se.
Vad passar min bil?
Vi har gjort det enkelt att hitta lösningen till just din bilmodell!
Vill du hellre söka efter din bilmodell manuellt?
Inga problem! Använd verktyget nedan för att bläddra fram till din bilmodell:
Sverige
Norge
Finland


























Kommentarer