Citation Amp & Dynavoice M-105 i svart, stereopaket i gruppen Paketlösningar / Paket för hemmet / Stereopaket hos BRL (SETCITAAMPPKT1)
Citation Amp & Dynavoice M-105 i svart, stereopaket

Citation Amp & Dynavoice M-105 i svart, stereopaket

Ett spelglatt stereopaket med den kompakta stereoförstärkaren Citation tillsammans med de festliga golvarna Challenger M-105 från Dynavoice!

Kampanj

Paketlösning

Beskrivning

Harman Kardon:s Citation Amp är inte bara kompakt och förvånansvärt kraftfull, den är även nätverksuppkopplad - med stöd för Chromecast och AirPlay. Du kan även lägga till Citation Surround och Citation Sub S trådlöst om så önskas. Snacka om teknikspäckad! De kritikerrosade feststartarna M-105 från Dynavoice står för ljudet i detta spelglada stereopaket.

Harman Kardon Citation Amp är en kompakt och diskret stereoförstärkare med enastående ljudkvalitet. En sann premiumprodukt som kombinerar rejäl strömstyrka med vad som på senare år blivit Citation-seriens signum: goda streamingmöjligheter. Utöver Chromecast- och AirPlay-stöd finns, bland annat, HDMI ARC som möjliggör enkel inkoppling av förstärkaren till din TV och även låter dig ta kontroll över vissa av förstärkarens funktioner med TV:ns fjärrkontroll.

  • 120W RMS i 8 Ohm, 200W RMS i 4 Ohm
  • Kompakt och välljudande
  • Innovativ Digital Loop-teknik som korrigerar förvrängningar
  • Subwoofer-utgång
  • HDMI ARC
  • IR-förlängare medföljer


Kraftfullt ljud från Harman Kardon
Harman Kardon är världens främsta leverantör av hifi-ljudprodukter med mer än 65 års erfarenhet bakom sig och med Citation Amp har de skapat en kompetent, välljudande och kapabel stereoförstärkare som tar ljudet i dina passiva högtalare, oavsett om det är stativ- eller golvhögtalare, till nästa nivå. Givetvis erbjuds även möjligheten att justera EQ, maxvolym, monosummering och variabel delning till subwoofer helt efter din egen smak.

Den välljudande familjen
Citation-serien ger dig ett trådlöst sofistikerat och dynamiskt ljud. Du har möjligheten att välja om du vill använda enhet var och en för sig eller om du vill sätta ihop olika system i varje rum. Citation-serien erbjuder allt från småhögtalare, soundbar, subwoofer, golvhögtalare och numera stereoförstärkaren! Med Citation Amp kan du även kombinera Harman Kardon Citation Surround-högtalare, Citation Sub S och Citation Amp med ditt trådanslutna hemmaljudsystem för ett uppslukande flerkanaligt surroundljud.

Hör musiken som den var tänkt att höras
Den innovativa Digital Loop-tekniken korrigerar naturliga fel och förvrängningsstörningar som uppstår vid digital förstärkning och återställer ljudkvaliteten till hur den var avsedd att återges, så du hör musiken som den var tänkt att höras.

Dynavoice Challenger M-105 EX v4 är en bastantare upplaga av M-65 EX, vars basåtergivning går på steroider tack vare de dubbla 10" elementen. Diskant och de båda mellanregister-elementen spelar i en D´Appolito-konfiguration, som ger en mer exakt ljudbild. Känsligheten ligger på hela 94 dB.


  • Reslig 3-vägs konstruktion med hela fyra bakåtriktade basportar
  • Hög känslighet på 94 dB
  • Dynavoice X-Change ger dig möjligheten att justera mellanregistret efter eget tycke
  • Guldpläterad Bi-wiring/Bi-amping terminal

"Testets mest hifi-lika ljud levereras av Dynavoice. Jämfört med de två konkurrenterna presenteras ett myller av detaljer och det går att roa sig med att leta efter placeringar i ljudbilden, då det är ordning och reda på scenen som målas upp. Ljudet känns alert och Dynavoice skjuter fram aktörerna mot dig precis lagom mycket för att det ska kännas närvarande, men inte påträngande"
Hifi&Musik

Challenger M-65 har sedan första generationen lanserats varit en av Dynavoice´s storsäljare. Nu i generation fyra har modellen fått en betydligt resligare storebror - bestyckad med dubbla 10" basar, som tillsammans får en konarea på hela 15". Men då det är två "mindre" baselement som tar hand om basåtergivningen, så blir de snabbare än ett större, enkelt element, som blir trögare i rörelsen. Men tro inte att det bara är en monsterhögtalare, för välljudet har bevarats från lillebror Challenger M-65 EX. Faktum är att M-105 EX i ett grupptest i det svenska magasinet Hifi&Musik´s september-upplaga år 2017, slog en flera tusen dyrare kombattant från staterna i ren och skär upplösning! 

Challenger-serien har i generation 4 fått rundade hörn och en ny design på fronten och tygfronten för en bättre matchning. Dynavoice hälsar att detta är den klart snyggaste versionen av Challenger hittills och vi är säkra på att högtalaren kommer att stå kvar på tronen som bäst i prisklassen! 
Modellerna finns att tillgå i tre olika färgval, vilket underlättar att de kan matcha inredningen utan att göra stora anspråk på rummet. Frontpanelen är pianolackad, medans sidorna är i träfinish.
Faktum är att Dynavoice Challenger på senare år är bland de mest sålda högtalarna i Sverige, där generation efter generation haft sin gemensamma röda tråd att pris/prestandaförhållandet varit skyhögt och dess främsta kännetecken. 
Läs mer Dölj

Citation Amp & Dynavoice M-105 i svart, stereopaket

Ett spelglatt stereopaket med den kompakta stereoförstärkaren Citation tillsammans med de festliga golvarna Challenger M-105 från Dynavoice!

Kampanj

Paketlösning

13998 kr
Spara
Erbjudandet gäller t.o.m:
Exkl. moms

Antal:

Vi rekommenderar 
Proson Arctic 2x3.5 meter terminerad högtalarkabel
Proson Arctic 2x3.5 meter terminerad högtalarkabel
1499 kr
Köp
Info
Lägg i kundvagnen
Lagerstatus
Artnr: SETCITAAMPPKT1
  • (0) Recensioner
  • Betyg
    Nedan kan du betygsätta på en skala från 0-5. Om du vill kan du även skriva en kommentar till det betyg du har valt att ge artikeln.
    Ditt namn kommer att visas som avsändare.
    OBS. Tryck endast en gång (ditt omdöme sparas).

    Den här produkten har inga recensioner.

60 dagars öppet köp Snabba leveranser Fri Frakt över 2500kr* Fri Support Hämta i butik
  • Specifikationer
  • Tillverkare: Harman Kardon
    Typ: 2.0 system
    Färg: Svart
  • Butikslager
    • Karlstad
    • Norrköping
    • Västerås
    • Örebro
    • Göteborg
    • Webblager
    • Jönköping
    • Trollhättan
    • Borlänge
    • Stockholm
  • Om varumärket
  • Harman Kardon
    Den amerikanska tillverkaren Harman/Kardon är ett sedan länge aktat namn inom ljudbranschen. Den klassiska tillverkaren är högt aktad för sina förstärkare och i modern tid erbjuder man också aktiva högtalare med multiroom-funktion!
  • Du har nyligen tittat på
  • Citation Amp & Dynavoice M-105 i svart, stereopaket

    Paketlösning

    Passar min bil
    13998 kr
    Spara 1482 kr
  • Liknande produkter
  • Rotel A12 MKII & Klipsch RP-500M II, svart 2.0 stereopaket

    Paketlösning

    Passar min bil
    17498 kr
    Spara 1982 kr
    System One A50BT & DLS Flatbox Midi stereopaket, vit

    BLACK FRIDAY

    Passar min bil
    4990 kr
    Spara 1998 kr
    6498 kr
    System One A50BT & System One SB-15B stereopaket, svart

    Paketlösning

    Passar min bil
    3498 kr
    Spara 498 kr
  • Du kanske gillar
  • Harman Kardon Citation Sub S
    Passar min bil
    4490 kr
  • Manualer/Dokument
  • Rekommenderade tillbehör
  • Harman Kardon Citation Sub S
    Passar min bil
    4490 kr
Logga in

Vårt lägsta pris 1-30 dagar innan prissänkning:

OBS. Priset är det lägsta pris som tillämpats för produkten 1-30 dagar innan den aktuella prissänkningen genomfördes. Undantaget är om gradvisa sänkningar gjorts, då visas det lägsta priset 1-30 dagar innan den första prissänkningen.