Dynavoice Challenger M-65 EX v4 Vita & Harman/Kardon HK3700 i gruppen Paketlösningar / Paket för hemmet / Stereopaket hos BRL (SETM65PKT11)
Dynavoice Challenger M-65 EX v4 Vita & Harman/Kardon HK3700

Dynavoice Challenger M-65 EX v4 Vita & Harman/Kardon HK3700

De förträffliga Challenger M-65 EX v4 - seriens mest prisvärda högtalare - här har kombinerats med Harman/Kardon´s strömstarka och spelglada HK3700.

Kampanj

Paketlösning

Beskrivning

Dynavoice Challenger M-65 EX v4 med Harman/Kardon HK3700 är ett stereopaket för dig som gillar att musiken presenteras med värme och charm. Med den häftigt kritikerrosade golvhögtalaren M-65 EX v4 och Harman/Kardon´s strömstarka stereoreceiver HK3700 är underhållningsfaktorn total!

  • Reslig 3-vägs konstruktion med hela fyra bakåtriktade basportar
  • Hög känslighet på 93 dB
  • Dynavoice X-Change ger dig möjligheten att justera mellanregistret efter eget tycke
  • 2x85 Watt stereoreceiver med hög strömkapacitet (±30 Ampere)
  • Nätverksport (DLNA-certifierad) - streama musik och fjärrstyr enheten via Wifi-app
  • Addera med en Challenger Sub 10 EX för extra drag i basområdet!


"Även om det är lätt att glömma i stridens hetta så har vi jämfört Dynavoice-systemet med åtskilligt dyrare konkurrenter. Och de måste sägas klara sig imponerande väl. Ljudmässigt är M-65 och kompani lika exakta och detaljerade som testets bästa, men har ett stort, kraftfullt ljud med massvis av bas som är väldigt lätt att tycka om. Speciellt med film, som favoriserar lite extra tryck och volym, lyckas Dynavoice fint tack vare de stora och potenta fronthögtalarna"
Ljud&Bild, som testade Challenger M-65 EX 5.0 kit


Challenger M-65 har sedan första generationen lanserats varit en av Dynavoice´s storsäljare. Modellen har blivit uppgraderad i flera steg och nu är man inne i version 4. Det som skiljer mellan denna och den föregående upplagan är enbart designen, för när det gäller ljudet har man inte lyckats hitta något att förbättra.
M-65 EX i version 4 har fått rundade hörn och en ny design på fronten och tygfronten för en bättre matchning. Dynavoice hälsar att detta är den klart snyggaste versionen av Challenger M-65 EX hittills och vi är säkra på att högtalaren kommer att stå kvar på tronen som bäst i prisklassen!

Modellerna finns att tillgå i tre olika färgval, vilket underlättar att de kan matcha inredningen utan att göra stora anspråk på rummet. Frontpanelen är pianolackad, medans sidorna är i träfinish.
Faktum är att Dynavoice Challenger på senare år är bland de mest sålda högtalarna i Sverige, där generation efter generation haft sin gemensamma röda tråd att pris/prestandaförhållandet varit skyhögt och dess främsta kännetecken. 


Harman Kardon HK3700 är en prisvärd stereo-receiver med inbyggt nätverk, phono-ingång och hög strömstyrka. Perfekt som stomme i din tvåkanalsanläggning.

  • Energisnål, kostnadseffektiv GreenEdge (digital) förstärkarteknik - endast 6 kg tung
  • Hög strömkapacitet (±30 Ampere) á la Harman/Kardon
  • Nätverksport (DLNA-certifierad) - streama musik och fjärrstyr enheten via wifi-app
  • 24-bitars/192 kHz DAC borgar för hög upplösning

Kompaktare. Miljövänligare. Välljudande.
Med Harman´s GreenEdge-teknik, baserad på en avancerad digital strömförsörjning som utvecklar lite värme, så kan man bibehålla firmans erkänt kraftfulla ljud och höga strömkapacitet i ett mindre, lättare chassi som använder sig av mindre metall och plast. Miljövänligt ur flera aspekter. Platsbesparande i hemmet och stereobänken med dess kompaktare design.

Och framförallt mycket fördelaktigt ur ljudsynpunkt, då den digitala strömförsörjningen utvecklar lite värme och därmed blir väldigt kostnadseffektiv, utan att kompromissa på ljudkomponenterna. 

Det är snarare tvärtom!

Trots den fjuttiga matchvikten på endast 6 kg har HK-3700 kvar Harman Kardon´s beprövade design med hög strömkapacitet (HCC), ultrabred bandbredd som säkerställer ett exakt, dynamiskt ljud med förbättrad klarhet och realism – även när Du spelar mycket högt.


 
Läs mer Dölj

Dynavoice Challenger M-65 EX v4 Vita & Harman/Kardon HK3700

De förträffliga Challenger M-65 EX v4 - seriens mest prisvärda högtalare - här har kombinerats med Harman/Kardon´s strömstarka och spelglada HK3700.

Kampanj

Paketlösning

7998 kr
Spara
Erbjudandet gäller t.o.m:
Exkl. moms

Antal:

Vi rekommenderar 
Proson Arctic 2x3.5 meter terminerad högtalarkabel
Proson Arctic 2x3.5 meter terminerad högtalarkabel
1499 kr
Köp
Info
Lägg i kundvagnen
Lagerstatus
Artnr: SETM65PKT11
  • (0) Recensioner
  • Betyg
    Nedan kan du betygsätta på en skala från 0-5. Om du vill kan du även skriva en kommentar till det betyg du har valt att ge artikeln.
    Ditt namn kommer att visas som avsändare.
    OBS. Tryck endast en gång (ditt omdöme sparas).

    Den här produkten har inga recensioner.

60 dagars öppet köp Snabba leveranser Fri Frakt över 2500kr* Fri Support Hämta i butik
  • Specifikationer
  • Tillverkare: Dynavoice, Harman Kardon
    Typ: 2.0 system
    Färg: Vit
    Enhet: Paket
  • Butikslager
    • Karlstad
    • Norrköping
    • Västerås
    • Örebro
    • Göteborg
    • Webblager
    • Jönköping
    • Trollhättan
    • Borlänge
    • Stockholm
  • Om varumärket
  • Dynavoice
    Dynavoice grundades i Falkenberg och har idag ett aktat namn med sina påkostade och extremt konkurrenskraftiga högtalare och subwoofers, vars förträfflighet gång efter gång bevisats i flertalet tester i våra största elektronikmagasin Hifi&Musik, Ljud&Bild samt Hemmabio.
  • Du har nyligen tittat på
  • Dynavoice Challenger M-65 EX v4 Vita & Harman/Kardon HK3700

    Paketlösning

    Passar min bil
    7998 kr
    Spara 2482 kr
  • Liknande produkter
  • Stereopaket med Podspeakers MiniPod MK4 & MARANTZ PM6006

    Paketlösning

    Passar min bil
    8998 kr
    Spara 1572 kr
    Rotel A12 MKII & Klipsch RP-500M II, svart 2.0 stereopaket

    Paketlösning

    Passar min bil
    17498 kr
    Spara 1982 kr
    System One A50BT & DLS Flatbox Midi stereopaket, vit

    Paketlösning

    Passar min bil
    6498 kr
    Spara 490 kr
  • Du kanske gillar
  • Manualer/Dokument
  • Rekommenderade tillbehör

Behöver du hjälp med montering?

I samtliga BRL-butiker erbjuds professionell montering av allra högsta klass.
Våra montörer har lång erfarenhet av standardmonteringar och speciallösningar i bil, husbil, lastbil och båt där resultaten och kraven alltid är högt satta. I samtliga av våra monteringshallar installerar vi också LED-belysning, som LED-ramp och extraljus.

Logga in

Vårt lägsta pris 1-30 dagar innan prissänkning:

OBS. Priset är det lägsta pris som tillämpats för produkten 1-30 dagar innan den aktuella prissänkningen genomfördes. Undantaget är om gradvisa sänkningar gjorts, då visas det lägsta priset 1-30 dagar innan den första prissänkningen.